Uppfostra barn - kurs 2990 rub. från 4brain, träning 5 lektioner, Datum 29 november 2023.
Miscellanea / / November 30, 2023
Definitionen av att uppfostra ett barn kan ges i bred (sociokulturell) och snäv (pedagogisk) betydelse.
Uppfostran (i vid bemärkelse) är en mekanism för att säkerställa bevarandet av en befolknings historiska minne (enligt I. P. Pavlov). Socialiseringen av barnet är nära relaterad till begreppet utbildning, det vill säga barns assimilering av grunderna för kultur, handlingar, kunskap, traditioner och seder som godkänts och ogillas av andra människor.
Denna process utförs inte bara av familjen och skolan, som man brukar tänka på, utan av alla statliga institutioner: offentliga, religiösa och kulturella organisationer, massmedia information. Men familjens och skolans roll, där utbildning bedrivs som en målmedveten handling, är givetvis dominerande.
Uppfostran (i snäv mening) är en uppsättning speciella handlingar som syftar till att forma barnets personlighet. I en snäv mening är utbildning en målmedveten process som utförs av föräldrar och lärare.
Det handlar om utbildning i snäv mening som vi kommer att prata om i den här kursen. När allt kommer omkring är utbildning inte bara möjlig, utan också nödvändig för att lära sig.
Syfte med kursen: att ge pappor, mammor, pedagoger och lärare ett brett utbud av pedagogiska verktyg. Eller med andra ord, "uppfostra föräldrar."
Uppgiften för varje lektion är att analysera olika aspekter av utbildning inom de mest populära områdena.
Lektion 1. Medel, metoder och problem att uppfostra barn
Naturligtvis finns det ingen uttömmande lista över metoder, inte heller en universell utbildningsmetod. Den gemensamma punkten som krävs för att uppfostra alla barn utan undantag är kärlek och uppmärksamhet, och alla medel är deras manifestationer (helst). Att uppfostra barn (hemma, på dagis, i skolan) kräver ett personorienterat förhållningssätt och en vilja att arbeta med sig själv. I enlighet med målen agerar samma utbildningsmedel olika. Inom pedagogiken används begreppen "bildningsmedel", "metoder" och "tekniker" för utbildning. De kan inte alltid särskiljas, eftersom olika vetenskapliga skolor utvecklas parallellt och begreppen är sammanflätade. I den här lektionen försökte vi strukturera all denna information.
Lektion 2. Fysisk utbildning och arbetsutbildning
I den här lektionen kommer vi att prata om arbete och fysisk utbildning. Harmonisk utveckling innebär att ta hand om elevens själ och kropp. Det finns ett direkt samband mellan ett barns rörlighet och intelligens. I större utsträckning berör lektionen hälsoaspekterna av idrott, såsom hållning, hälsosam kost och förhärdning. Arbetskraftsutbildning finns på ett eller annat sätt i alla utbildningsformer. Förmågan att arbeta (viljan att acceptera och övervinna svårigheter) är en meta-färdighet som är nödvändig i alla aspekter av livet (från att kommunicera med andra människor till att organisera rekreation). Dessutom är förmågan att arbeta en dygd, det är ett medel som hjälper till att övervinna lathet och cynism och låter en person utvecklas.
Lektion 3. Uppfostran och utbildning. Mental utbildning
Alla föräldrar strävar efter att uppfostra ett smart barn. Alla vill att deras barn ska kunna förstå vardagsfenomen, bli utbildade, undvika problem och nå framgång. Men vad innebär det att vara smart? Det betyder att man uppträder på ett visst sätt, artigt - som i tecknad film: "... och ingen anade vad kaninen tänkte, för han var väldigt väluppfostrad." Eller innebär det att vara smartare att lösa ett problem i huvudet snabbare än alla andra i klassen? Hur uppfostrar man sina barn smart och när ska man börja med mental utbildning? Vad är sambandet mellan utbildning och fostran? Vi kommer att lära oss mer om detta i den tredje lektionen.
Lektion 4. Social utbildning
Ämnet "personlighet och samhälle" är relevant inte bara för poesi och psykologi - det berör alla, särskilt föräldrar och lärare. Idag är vi intresserade av socialisering av barn som en nödvändig förutsättning för ett lyckligt och framgångsrikt liv. Utbildning behövs för att kunna kommunicera och samhället behöver utbildade människor. Ordet "vilde" betyder "okultiverad", "berövad kultur", "ur funktion", "okultiverad och meningslös." Sambandet mellan fostran och socialisering återspeglas i lagen om utbildning: ”Uppfostran är en verksamhet som syftar till att utveckla personlighet, skapa förutsättningar för självbestämmande och socialisering av eleven... i individens, familjens, samhällets och stater." Märkligt nog är socialisering både ett argument för och emot dagis och skola. I den här lektionen kommer vi att ta reda på hur socialisering fungerar där, komma ihåg några slagord och se vilka roller som bör undvikas och hur.
Lektion 5. Moralisk, andlig och patriotisk utbildning
En av de stora forskarna sa att utbildning är det som finns kvar när allt man lärt sig glöms bort. Om detta är sant, så har utbildningen i vårt land nästan överallt lämnats åt slumpen. Endast familje- och sällsynta universitet, på grund av traditioner, är engagerade i målmedveten karaktärsbildning. Ämnet om utbildning av andlighet och moral är ganska paradoxalt och extremt. De värsta sakerna i föräldraskap är självbedrägeri och hyckleri. Och nyckelbegreppen i detta ämne kommer att vara självuppoffring och disciplin. I den här lektionen kommer du också att lära dig hur du korrekt "får" ett barn att älska sitt hemland, om detta överhuvudtaget är nödvändigt och vad Sigmund Freud tyckte om moral. Vi kommer att notera vilken roll miljö- och estetisk utbildning spelar och försöka lista ut varför ingenstans i evangeliet Jesus Kristus aldrig fördömde uppenbara syndare.